Wesoły Smok jest małym, kameralnym i bezpiecznym przedszkolem. Żadne dziecko nie jest tu anonimowe. Znamy swoich podopiecznych na wylot. Doskonale wiemy kto lubi śpiewać, kto rysuje tylko mapy i gry planszowe a nie znosi kolorowania, kto nie lubi pomidorowej z makaronem, ale z ryżem to już co innego…O każdym z naszych podopiecznych możemy opowiadać bez końca. Bo każde dziecko jest inne i jednym z najważniejszych zadań przedszkola jest dostrzeżenie tych różnić. W Wesołym smoku nie szufladkujemy dzieci tylko wspomagamy rozwijanie ich indywidualnych uzdolnień.

o_nas3

W małych liczebnie grupach nie jest to problemem.

Dzięki temu, że przedszkole jest kameralne możemy realizować wiele projektów, które w dużej grupie byłyby znacznie trudniejsze do przeprowadzenia. Przedszkolaki w Smoku nie obserwują tylko działają. I są to działania niezwykle wszechstronne. Bo nauka to nie tylko (a nawet przede wszystkim nie tylko) litery i cyfry ale doświadczenia. Nauka powinna być prawdziwą przygodą, czymś co potrafi porwać ciekawych świat kilkulatków. Jak to wygląda w praktyce? Po prostu wykorzystujemy wszystko co nas otacza. Przyrodę, niebo nad nami, błoto w ogródku, śnieg, kałuże pobliski las i łąki, pyszne produkty spożywcze, pudła, kartony i inne surowce wtórne i wszystko co podsunie nam wyobraźnia…

Podczas spacerów przedszkolaki podglądają przyrodę, często także przez lupę. Oglądają, dotykają to, czego można dotknąć, a czasem nawet to, czego nie można. Bo jak na słowo uwierzyć, że kolce na akacji kłują? Dzieci uprawiają także przedszkolną grządkę, dzięki czemu nie tylko mają możliwość obserwowania wzrostu rośliny już od nasionka, ale także naocznie mogą sprawdzić, co rośnie pod ziemią a co na krzaczku, że jeść można owoce ale też liście i korzenie.

o_nas2

Spacery i wycieczki to także znakomita okazja to treningów kondycyjnychJ A terenów wycieczkowych w najbliższej okolicy przedszkola nie brakuje. W czasach kiedy najpowszechniejszym środkiem transportu jest samochód (do którego często wsiada się w garażu a bramę otwiera pilotem) zanika powoli umiejętność wędrowania. Staramy się, aby przedszkolaki odkryły radość z odkrywania świata na własnych nogach i zrozumiały, że zmęczenie mija a satysfakcja pozostaje. Nasi zerówkowicze chodzą z nami na naprawdę długie, kilkugodzinne piesze wycieczki. A po powrocie regenerują się szybciej niż my.

W Wesołym Smoku przykładamy dużą wagę do wszechstronnego rozwoju ruchowego. Oprócz zajęć z gimnastyki prowadzonych w sali dzieci poznają gry zespołowe podczas zabaw w ogrodzie, uczestniczą w grach terenowych, podchodach, odwiedzają parki linowe a nawet próbują wspinać się na drzewa oczywiście pod naszą czujną opieką. Chętni mają także możliwość uczestniczenia w zajęciach na basenie.

Także podczas zajęć we wnętrzach staramy się jak najwięcej eksperymentować. Bo większy jest zawsze pożytek z samodzielnych doświadczeń niż wykładu. Dzieci bawią się wodą, mieszają kolory, sprawdzają co unosi się w powietrzu, co pływa, co jest cięższe, szersze dłuższe, słodsze, zimniejsze..

Dzieci poznają świat wszystkimi zmysłami i nie ma w tym żadnej przesady. Podczas zajęć kucharskich dzieci samodzielnie przygotowują rozmaite potrawy a także zdobywają wiedzę o poszczególnych składnikach. W naszej kuchni pełnej cudów można przesypywać mąkę, porównać smak cukru i soli, zobaczyć jak zachowuje się mąka ziemniaczana w kontakcie z ciepłą wodą… A i tak na koniec zawsze coś się uda przygotować. Maluchy wyciskają soki, kroją warzywa, robią kompoty. Starsi to już prawdziwi kucharze – ciasta, naleśniki, racuchy, kotlety mielone, a nawet pierogi – to dla nich pestka!

o_nas4

Raz w roku poddajemy wielkiej próbie kreatywność naszych wychowanków. Dzieje się to podczas tygodnia bez zabawek. Zamiast tradycyjnych zabawek przedszkole wypełniają wtedy kartony, pudła, tekturowe rolki i tuby, farby, taśma klejąca i… dziecięca wyobraźnia. Od lat wszyscy egzamin z kreatywności zdają celująco!

DSC_0381

Już od osiemnastu lat pokazujemy kolejnym rocznikom jaki fascynujący jest otaczający nas świat. Wszystko to jest możliwe dzięki zaangażowaniu wychowawczyń, osób nietuzinkowych, obdarzonych ciekawą osobowością i licznymi zainteresowaniami. Są wśród nich pasjonatki górskich wędrówek, survivalu, żeglowania, ratownik WOPR. Część smokowej kadry wywodzi się ze środowiska harcerskiego, dzięki czemu znakomicie rozumie ideę edukacji poprzez zabawę i przygodę.

Nasi absolwenci bardzo dobrze radzą sobie w szkole, nauczyciele chwalą ich nie tylko za świetne przygotowanie, ale przede wszystkim za otwartość, ciekawość świata, spontaniczność. Najstarsi wychowankowie Wesołego Smoka są już studentami!